Meny

Socialistisk Politik

Som medlem i Socialistisk Politik är du medlem i den världsomfattande socialistiska Fjärde Internationalen och en viktig tillgång i kampen för en socialistisk framtid!

Socialistisk Politik
Facebook E-post Webbflöde Instagram Webbplats

Primär meny

Hoppa till innehåll
  • Hem
  • Vår politik
    • Uttalanden
    • Antirasism
    • Ekosocialism
    • Facket
    • Feminism
    • Gemensam välfärd
    • Internationalism
  • Socialistiska studier
  • Kongress 2026
  • Webbshop
  • Bli medlem
  • Kontakt
  • Om SP
    • Vilka är vi?
    • Stadgar och program
    • Grundsatser (program)
    • Socialistisk rikskonferens 2021 – 2023
    • 50-årsjubileum
    • Historia
    • Fjärde Internationalen igår och idag
    • Socialistiska studier
Sök

Författare: Socialistisk Politik

Ship to Gaza seglar igen!

Publicerad den28 mars, 202428 mars, 2024FörfattareSocialistisk Politik

Pressmeddelande: SHIP TO GAZA SVERIGE SEGLAR IGEN! BESÖKER FEM HAMNAR I SVERIGE! Ship to Gaza Sverige seglar igen! Vi gör detta tillsammans med internationella Freedom Flotilla Coalition för att vi inte kan acceptera Israels blodiga våld mot palestinierna i #Gaza. Läs mer …

KategorierAktioner, Solidaritet

Guldspaden till Gunnar Wall

Publicerad den24 mars, 202424 mars, 2024FörfattareSocialistisk Politik

Ett stort grattis till Internationalens tidigare chefredaktör Gunnar Wall som återigen belönas med Guldspaden för bästa bok under 2023; ”Rättsskandalen Olof Palme – Mordet, syndabocken och hemligheterna”. Juryns motivering: ”För att ha blottlagt den tunna is varpå svensk kriminalhistorias största Läs mer …

KategorierPolitikEtiketterBok

Stöd Internationalen och få en bok!

Publicerad den18 mars, 2024FörfattareSocialistisk Politik

STÖD INTERNATIONALEN OCH FÅ EN BOK! Ny bok från ATREMI förlag: ”SOCIALISTISKA TANKAR OM OMVÄRLDEN”. Sexton artiklar nedplitade av Peter Widén mellan 2009 och 2024 och som publicerats i E-FOLKET, Internationalen,Tidskriften Röda Rummet och bloggen Pepprat Röd-Grönt. Du beställer boken Läs mer …

KategorierPolitikEtiketterInternationalen

Öppet möte: Befria Palestina

Publicerad den14 mars, 2024FörfattareSocialistisk Politik

Öppet möte: Befria Palestina – För en tredje intifada. När: 16/3 kl 14.00 Var: Hammarkullen Folkets hus (Alfons) Mötestema: Palestina -Vad är sionism och hur bekämpas den? -Gaza efter eld upphör -Kan motståndsrörelsen segra? -Lärdomar från första intifadan Välkomna Vänsterpartiet Läs mer …

KategorierGöteborgEtiketterPalestina

Påskseminarium i Århus

Publicerad den13 mars, 202414 mars, 2024FörfattareSocialistisk Politik

Varje år anordnar våra danska kamrater i Socialistisk Arbetarpolitik ett påskseminarium i Århus med intressanta mötespunkter för den som vill vara med. I år på programmet är det bland annat seminarier om ekosocialism, den feministiska rörelsen i Ryssland, anti-kolonial motståndskamp Läs mer …

KategorierEkosocialism, Enhedslisten

9/3: Skåne och Göteborg för Palestina!

Publicerad den7 mars, 20247 mars, 2024FörfattareSocialistisk Politik

KategorierGöteborg, MalmöEtiketterPalestina

Göteborg: introduktionsmöte om folkrörelsearbete för nya medlemmar och sympatisörer

Publicerad den2 mars, 20242 mars, 2024FörfattareSocialistisk Politik

Folkrörelsearbete: organisation, motstånd & kamp Introduktionsmöte för nya medlemmar i Socialistisk Politik i Göteborg eller för de som bara vill veta mer om SP:s program och politiska arbete: Välkomna till vårt nästa möte i vår serie för nya medlemmar i Läs mer …

KategorierGöteborg, Socialistisk Politik

Ny bok från Bokförläggarna Röda Rummet; ”En man föll från Kungstornet”

Publicerad den28 februari, 2024FörfattareSocialistisk Politik

KategorierBokförläggarna Röda Rummet

Offentligt möte i Stockholm om Palestina

Publicerad den26 februari, 202426 februari, 2024FörfattareSocialistisk Politik

Ett enat, fritt och demokratiskt Israel/Palestina — är det en möjlighet eller ren utopi? 2024-03-13 18:30 Världsbiblioteket i Solidaritetshuset, Tegelviksgatan 40 på Södermalm i Stockholm. Buss 2, 57, 66 Eld upphör NU! Stoppa blodbadet i Gaza! Ett enat, fritt och Läs mer …

KategorierSocialistisk Politik, Solidaritet, StockholmEtiketterPalestina

Declaración del SP dos años después de la invasión

Publicerad den24 februari, 2024FörfattareSocialistisk Politik

Dos años despues de la invasión: Rusia fuera de Ucrania Ni Putin ni la OTAN Dos años después de la criminal invasión de Ucrania por parte del régimen ruso de Putin el ataque se ha convertido en la guerra más Läs mer …

KategorierSolidaritet, Ukraina, Uttalanden

Inläggsnavigering

← Äldre inlägg
Nyare inlägg →

Stöd tidningen Internationalen genom att skicka pengar till plusgiro 39 69 1 – 1 eller så går det att swisha till SP/Intis: 123 052 4934

  • Mörker över Volvo PV
  • Saleh och Kenan – Gazas barn med krigets ärr
  • Brasilien: Ett rött hav mot extremhögern
  • Jens Holm: ” Vi riskerar att få en ren högerbudget”
  • Rätten till liv och hälsa
  • – Herr Poutou, jag undrar varför ni inte sitter i fängelse i kväll?
  • LO: Ingen strid för arbetstiden
  • Centern förfalskar sin egen historia
  • Fredskurs på Kvinnofolkhögskolan i Göteborg – OBS kort tid för intresseanmälan!
  • Karps köp i fjällen JO-anmält
  • Varför är naturen gratis?
  • När kroppen underordnas maskinen
  • På väg mot en feministisk-materialistisk teori om människans livskraft
  • Drömmen om automatiserad automatisering
  • Att se, trots världens mörker
  • Musik och politik i rörelse
  • Apotekets nyliberalisering
  • Strategidebatt: Bostadsorganisering inom och bortom Hyresgästföreningen
  • Vad är naturen egentligen värd? – Intervju med Alyssa Battistoni
  • Sommarinsamling
  • Thand Ringqvist – mitt i smeten
  • Ett sabotage och vår bedömning
  • Att äga mark
  • Valtankar
  • Centerextremismen
  • Rösta för demokrati
  • Sverige ”som det var” och kontakter…
  • Hjälp de rika att bli schysstare
  • En alternativ valkompass 
  • Ansträngning och rättvisa
  • Det här kan förklara vad som liknar panik på narkotikaroteln – och varför du ska läsa Kangers bok
  • Avlyssningen av Sigge Cedergren – och uppgifterna som dök upp först ett år efter Palmemordet
  • Roger Ö, ett stjärnvittne med minnesluckor – och märkliga plötsliga hågkomster
  • Manipulationen av Lisbeth Palme – och det orimliga avfärdandet av Petterssons alibivittnen
  • Den tidiga utredningen av Christer Pettersson: koka soppa på en spik
  • Några testade programvaror för Fediversum
  • Centern förfalskar sin egen historia
  • Mord i Bagarmossen kan vara kopplat till händelse i Gambia
  • Chef i Fastpartner gripen i operation Candy
  • Misstänkt utlämnad från Förenade Arabemiraten
  • Alla frikända i mål som berörde företaget Crowd1
  • Nytt gripande i operation Candy
  • Tre svenskar dömda för narkotikahandel på nätet
  • Att kristna röstar vänster är välförtjänt
  • PHP-bugg stängde många hemsidor
  • Håller den marknadsliberala världsordningen på att falla samman?
  • Förvirrade kommentatorer
  • Eskilstuna: Man misshandlade kvinna i natt – Gav sig också på väktare
  • Kontanter är en fråga om Sveriges säkerhet – inte nostalgi
  • ”Alar talar med” – Samtal på Ebelingmuseet med tre kreativa konstnärssjälar
  • När priset är orimligt lågt är det andra som får betala ett högt pris
  • Jante
  • Eskilstuna: Manifestationer för solidaritet med Palestina på lördag 24/10
  • Försöksdjuren är fler än fyra elefanter!
  • Eskilstuna: Varning för nya telefonbedrägerier!
  • Bokrelease: Samtida marxistisk teori
  • Uttalande från SP: Ta avstånd från Israels terror
  • Solidaritet med Internationalen
  • Stöd Internationalen på plats i Gaza!
  • Nytt nummer av Röda rummet
  • Uttalande från Internationalen: Vakna – det räcker nu! 
  • 1 maj med SP i Göteborg
  • Göte Kildén – 50 år som socialistisk agitator och facklig aktivist
  • I-studio Podcast
  • Böcker för Internationalen
Upphovsrätt © 2026 Socialistisk Politik. Alla rättigheter förbehållna.
Catch Base av Catch Themes
Rulla upp
  • Hem
  • Vår politik
    • Uttalanden
    • Antirasism
    • Ekosocialism
    • Facket
    • Feminism
    • Gemensam välfärd
    • Internationalism
  • Socialistiska studier
  • Kongress 2026
  • Webbshop
  • Bli medlem
  • Kontakt
  • Om SP
    • Vilka är vi?
    • Stadgar och program
    • Grundsatser (program)
    • Socialistisk rikskonferens 2021 – 2023
    • 50-årsjubileum
    • Historia
    • Fjärde Internationalen igår och idag
    • Socialistiska studier
Hantera samtycke för cookies
För att ge en bra upplevelse använder vi teknik som cookies för att lagra och/eller komma åt enhetsinformation. När du samtycker till dessa tekniker kan vi behandla data som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats. Om du inte samtycker eller om du återkallar ditt samtycke kan detta påverka vissa funktioner negativt.
Funktionell Alltid aktiv
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är absolut nödvändig för det legitima syftet att möjliggöra användningen av en specifik tjänst som uttryckligen begärts av abonnenten eller användaren, eller för det enda syftet att utföra överföring av en kommunikation över ett elektroniskt kommunikationsnät.
Alternativ
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är nödvändig för det legitima syftet att lagra inställningar som inte efterfrågas av abonnenten eller användaren.
Statistik
Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för statistiska ändamål. Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för anonyma statistiska ändamål. Utan en stämningsansökan, frivillig efterlevnad från din Internetleverantörs sida, eller ytterligare register från en tredje part, kan information som lagras eller hämtas endast för detta ändamål vanligtvis inte användas för att identifiera dig.
Marknadsföring
Den tekniska lagringen eller åtkomsten krävs för att skapa användarprofiler för att skicka reklam, eller för att spåra användaren på en webbplats eller över flera webbplatser för liknande marknadsföringsändamål.
  • Hantera alternativ
  • Hantera tjänster
  • Hantera {vendor_count}-leverantörer
  • Läs mer om dessa syften
Visa preferenser
  • {title}
  • {title}
  • {title}